VISSZA                                                                  

 BACK   

 

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONLE

Secrétariat Général : 13, Place Albert I   -    B-6530 THUIN

FCI Standard Nr. 148   /2001.05.09. /  D

 

A TACSKÓ

 

      

 

 

SZÁRMAZÁS: Németország

AZ ÉRVÉNYES ÉS EREDETI STANDARD DÁTUMA:

2001 .05. 09.

 

ALKALMAZÁS: Vadászkutya föld feletti és kotorék munkára

FCI CSOPORT BEOSZTÁS :

IV . fajtacsoport

Tacskók

Munkavizsgára kötelezett.

 

RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS:

         

        A borzebnek is nevezett tacskó a középkortól fogva ismert. A kopóból folyamatos tenyésztési munkával olyan kutyákat tenyésztettek, melyek különösen a kotorék munkára voltak alkalmasak. Ezekből a rövidlábú kutyákból fejlődött ki a tacskó, mely az egyik legsokoldalúbb vadászatra használt kutya lett. A föld feletti munkában is kiváló teljesítményt mutat, pl. a nyomkövetésben, a vad felriasztásában és a vércsapán. A legrégibb tacskó egyesület az 1888-ban alakult Német Tacskó Klub. A tacskót évszázadok óta 3 különböző méretben (normál, törpe és nyúlász/kaninchen) és 3 szőrváltozatban (rövidszőrű, szálkásszőrű és hosszúszőrű) tenyésztették.

 

 

ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS:

    

       alacsony, rövidlábú, hosszú, de vaskos alkat, nagyon izmos, a fejét pimaszul kihívóan tartja, arckifejezése érdeklődő. Általános megjelenése típusosan mutatja a nemi jelleget. A  hosszú törzshöz viszonyítva rövid végtagok ellenére nagyon mozgékony és fürge.

 

                                                              

 

 

 

FONTOS ARÁNYOK:

      A földtől a marmagasság kb. egyharmadát kitevő távolság esetén a testhossznak harmonikus arányban kell állnia a marmagassággal, kb. 1 : 1,7 - 1,8 arányban.

 

 

VISELKEDÉS, JELLEM (WESEN):

     Barátságos természetű, nem félénk és nem agresszív, kiegyensúlyozott vérmérsékletű.. Szenvedélyes, kitartó, jó szimatú és fürge vadászkutya.

 

 

FEJ:

     Hosszúkás, felülről és oldalról nézve az orrtükörig egyenletesen keskenyedő, de nem elhegyesedő. A szemöldökívek jól fejlettek. Az orrporc és az orrtükör hosszú és keskeny.

 

 

                                             

 

 

KOPONYA:

 

Agykoponya: inkább lapos, fokozatosan az enyhén ívelt orrhát felé nyúló.

 

Stop: nem kifejezett, csak sejthető.

 

 

ARCKOPONYA:

 

Orrtükör:  fejlett.

 

Fang: Hosszú, megfelelően széles és erőteljes. A szájnyílás nagyra, a szem magasságáig nyitható.

 

Állkapocs/fogak: Erőteljesen fejlett felső és alsó állkapocs, szabályos és szorosan záródó ollós harapás. Ideális esetben a teljes fogazat -a fogképletnek megfelelően- 42 fogból áll , erős, egymásba kapcsolódó szemfogakkal.

 

            

 

                     

Ajkak: Feszesen simulók, az alsó álkapcsot jól fedik.

 

Szemek: Közepesen nagy, ovális, egymástól távol illesztettek, tiszta, energikus, de mégis barátságos kifejezésű. A tekintet nem szúrós. A szőrszíntől függetlenül az összes kutyánál a szem színe; a csillogó sötétvöröses barnától a feketés barnáig terjedhet. A foltos kutyáknál az üveg-, hal-, vagy gyöngyszemek nem kívánatosak, de tolerálandók.

 

FÜLEK: Magasan, de nem túlzottan elöl tűzöttek, eléggé, de nem túlságosan hosszúak, lekerekített, mozgékony, a fül elülső szélei szorosan a pofákhoz simulók.

 

 

NYAK: Megfelelően hosszú, izmos, rajta a bőr feszesen simuló; a nyakvonal enyhén ívelt; a nyak szabadon, magasan hordott.

 

 

TÖRZS:

 

Felső vonal: a tarkótól a kissé csapott farig harmonikusan nyúló a hátvonal.

 

Mar: Kifejezett.

 

Hát: A magas mar után a további csigolyák vonalában, egyenes, vagy enyhén hátrafelé ívelt. Feszes és  izmos.

 

Ágyék: erőteljesen izmolt, megfelelően hosszú.

 

Far: Széles és megfelelően hosszú, enyhén csapott.

 

Mellkas: A mellcsont kifejezett, és annyira előreugró, hogy mindkét oldalán kis mélyedés látszik. A mellkas elölről nézve ovális, felülről és oldalról nézve tágas, a szívnek és a tüdőknek teljes fejlődést biztosítva. A bordaívek jól hátra nyúlnak. A lapockák, és a felkar megfelelő szögellése esetén a mellső végtag oldalnézetben takarja a mellkas legmélyebb pontját.

 

Alsó vonal és has: Enyhén felhúzott.

 

FAROK: Nem túlzottan magasan tűzött, a  hátvonal meghosszabbításában hordott. A farok utolsó harmadában csekély görbület/ív megengedett.

 

VÉGTAGOK:

MELLSŐ VÉGTAGOK:

Általános: Izmos és jól szögelt, elölről nézve erős csontozatú száraz, egyenesre állított lábak  egyenesen előrefordított mancsokkal.

Váll: Plasztikusan izmos. Hosszú, ferdén illesztett lapocka, szorosan a mellkashoz simuló.

Felkar: Azonos hosszúságú a lapockacsonttal, azzal csaknem derékszöget alkot, jól izmolt erős csont, a bordákhoz simuló, de szabadon mozgó.

Könyökök: Sem befelé sem kifelé fordulók.

Alkar: Rövid, de olyan hosszú, hogy a kutya földtől való távolsága a marmagasságának kb. egyharmada. Lehetőleg egyenes.

Mellső lábtőizület: A mellső lábtőizületek közelebb állnak egymáshoz, mint a vállizületek.

Mellső lábközép: Oldalról nézve a mellső lábközép nem állhat meredeken és nem irányulhat feltűnően előre.

Mellső mancsok: Az ujjak szorosan illeszkednek egymáshoz, jól íveltek, a talppárnák kemények, ellenállóak és jól párnázottak; rövid, erős körmök. Az ötödik ujjnak nincs funkciója, de eltávolítani nem szabad.

 

HÁTULSÓ VÉGTAGOK:

Általános: izmosak, arányosak a mellső végtaggal. A térd és a csánk erősen szögelt. A hátulsó lábak párhuzamosak; a talajon sem szűk, sem tág állású.

Comb: Legyen megfelelően hosszú és izmos.

Térdízület: Széles és erőteljes, határozottan szögelt.

Lábszár: Rövid, a combbal megközelítőleg egy derékszöget zár be, jól izmolt.

Ugróízület: Erősen inas és száraz.

Hátulsó lábközép: Viszonylag hosszú, a lábszár felé mozgékony és enyhén előre ívelt.

Hátulsó mancsok: Négy szorosan illesztett lábujj, melyek jól íveltek, teljességgel a talppárnákon nyugvók.

 

MOZGÁS: A mozgás tért ölelő, folyamatos és lendületes legyen, hosszú, földközeli léptekkel, jó tolóerővel, mely egy enyhe, rugalmas átívelést biztosít a hátvonalra. A farok a hátvonal harmonikus meghosszabbításában enyhén lefelé tartva hordott. Mozgásban az elülső és a hátulsó végtagok párhuzamosak.

 

BŐR: Feszesen a testre simuló.

 

SZŐRTAKARÓ:

 

RÖVIDSZŐRŰ:

 

SZŐR: Rövid, sűrű, csillogó, simán simuló, tömör és kemény; sehol nem lehet szőrtelen hely.

 

FAROK: Finom, dús, de nem túlzottan szőrözött. A farok alsó oldalán egy kevés hosszabb fedőszőr nem hiba.

 

SZÍN:

 

a, Egyszínű: vörös, vörösessárga, sárga, mind lehet fekete szőrrel tűzött vagy anélkül. A tiszta színt azonban előnyben kell részesítni. A vörös színt értékesebbnek kell tekinteni, mint a vörösessárgát vagy a sárgát. Az erősen feketével tűzött szőrű kutyákat is ide kell sorolni és nem más színűekhez. A fehér nem kívánatos, de egy-egy kis fehér folt nem kizáró ok. Az orrtükör és a körmök feketék, a vöröses- barna is megengedett, de nem kívánatos.

 


              vörös

 

b, Kétszínű: Mélyfekete vagy barna, mindegyik rozsdabarna vagy sárga jegyekkel, a szemek fölött, a fang és az alsó ajkak szélén, a fül belső szélén, az előmellen, a lábak belső és hátulsó oldalán, a mancsokon, a végbélnyílás körül, és onnan a farok alsó részén félhosszig. Az orrtükör és a körmök, a fekete kutyáknál, a barna kutyáknál barna. A fehér nem kívánatos, de egyes kis foltocskákban nem kizáró ok. Nagy kiterjedésű rozsdabarna vagy sárga jegy nem kívánatos.

 

                

      fekete-cser                                                                                          barna-cer (csoki)

 

 

c, Foltos: (tigriscsíkos, csíkos): Az alapszín mindig a sötét szín (fekete, vörös, vagy szürke). Kívánatosak a szabálytalan szürke vagy beige foltok (de nem kívánatosak a nagy kiterjedésű foltok). Sem a sötét, sem a világos szín nem lehet túlsúlyban. A csíkos tacskó vörös vagy sárga színű, sötét csíkozással. Az orr és a körmök színe megegyezik az egyszínű és a kétszínű tacskóéval.

 

fekete-tiger (harlekin)    

 barna-tiger (harlekin)     


vörös-tiger (harlekin)

 

 

 

SZÁLKÁS SZŐRŰ:

 

SZŐR: A fang, a szemöldök és a fül kivételével az egész testen egyenletesen simuló, sűrű, drótos fedőszőr dús aljzatszőrrel. A fangon világosan kivehető szakáll van. A szemöldök bozontos. A füleken a szőr rövidebb, mint a testen, és szinte sima. A farok egyenletesen és szorosan simuló sűrű szőrrel fedett.

 

SZÍN: Túlnyomóan a világos vaddisznószíntől a sötét vaddisznószínig, valamint száraz avar szín. A továbbiakban ugyanaz érvényes, mint a rövidszőrű tacskóknál az a) és b) pontokban írottak  szerint.

 

 

               

         vaddisznó                                      avar                                  fekete-cser

 

 

HOSSZÚSZŐRŰ:

 

SZŐR: Finom, fényes szőr aljzatszőrrel, a testen simuló, a nyak és a test alatt meghosszabbodó, a füleket hosszan borító. A lábak hátsó részén határozottan hosszabb szőrzet. A  leghosszabb a farok alsó részén, ott teljesen zászlós. 

 

SZÍN: Mint a rövidszőrűnél az a) és b) pontokban foglaltak szerint.

 

 

                          

      fekete-cser                                        vörös                                       harlekin

 

 

NAGYSÁG:

Mellkas körméret legalább 15 hónapos korban mérve, a mar legmagasabb pontjától a mellkas legalacsonyabb pontjáig (feszülő mérőszalaggal). 

Standard tacskó: 

Kanok: 37 cm felett – 47 cm-ig 

Szukák: 35 cm felett – 45 cm-ig 

Törpe tacskó: 

Kanok: 32 cm felett – 37 cm-ig 

Szukák: 30 cm felett – 35 cm-ig 

Kaninchen tacskó: 

Kanok: 27 cm felett – 32 cm-ig 

Szukák: 25 cm felett – 30 cm-ig

 

 

 

HIBÁK:

A fenti pontoktól bármilyen eltérést hibának kell tekinteni, és a hiba megítélésének pontosan arányban kell lennie annak mértékével, valamint a kutya egészségére, jólétére és a munkaképességére gyakorolt hatásával. 

M3 (Molaris 3 - Őrlőfog) hiányát nem kell figyelembe venni a bírálat során. 

2db P1 (Premolaris 1 - Előzápfog) hiánya nem tekintendő hibának. 

Az M3 fogon kívüli P2 hiányát hibának kell tekinteni abban az esetben, ha nincs más hiányzó fog (továbbiakat lásd ’Kizáró hibák’). 

Eltérés a helyesen záródó ollós harapástól, mint például a harapófogó harapás, szintén hiba. 

SÚLYOS HIBÁK: 

 Gyenge, hosszú lábú vagy kevés föld-mellkas távolság 

 Más foghibák, mint amelyek a „Hibák” vagy „Kizáró hibák” között szerepelnek 

 Üvegszem bármilyen színű kutyánál, kivéve a foltosokat 

 Hegyes, nagyon redőzött fülek  Vállakon függő test 

 Hajlott hát, pontyhát 

 Gyenge ágyék 

 Túlnőtt far (far magasabb, mint a mar)

 Túl gyenge mellkas 

 Túl felhúzott has 

 Gyengén szögellt mellső- és hátulsó végtagok

 Keskeny hátulsó rész, gyenge izomtónussal 

 Tehén-, vagy dongásállás 

 Túlságosan befelé vagy kifelé forduló mancsok 

 Szétálló lábujjak 

 Nehéz, ügyetlen, kacsázó mozgás 

SÚLYOS SZŐR HIBÁK: 

Rövid szőrű tacskó: 

 Túl finom vagy vékony szőrzet. Kopasz foltok a füleken (bőrfül), egyéb kopasz területek.

 Túl durva és túl hosszú szőr 

 Kefefarok 

 Részben vagy teljesen szőrtelen farok 

Szálkás szőrű tacskó: 

 Puha szőr, akár rövid, akár hosszú 

 Hosszú, a testtől minden irányban elálló szőr.

 Göndör vagy hullámos szőr. 

 Fejen puha szőr 

 Zászlós farok 

 Hiányzó szakáll 

 Hiányzó alsó szőrzet 

 Rövid szőrűség 

Hosszú szőrű tacskó: 

 Egyforma hosszúságú szőr az egész testen 

 Hullámos vagy bozontos szőr 

 Zászlós farok hiánya 

 A fülön túlnőtt szőr hiánya 

 Rövid szőrűség 

 A háton található határozott választék a szőrben 

 A lábujjak között túl hosszú szőr 

KIZÁRÓ HIBÁK: 

 Agresszív, vagy túlságosan félénk kutya 

 Bármely kutya, mely viselkedési vagy fizikai abnormitásokat mutat 

 Nem típusos példány 

 Hátra vagy előre harapás, keresztbe harapás 

A/                B/

 Az alsó szemfogak hibás állása

 Egy vagy több metszőfog vagy egy vagy több szemfog hiánya 

 Több előzápfog (P) vagy őrlőfog (M) hiánya. 

Kivéve: A két P1, vagy egy P2 az M3 figyelembe vétele nélkül, ahogyan ez a „Hibák” alatt le van írva á

 Mellkas: rövid szegycsont 

 Farok bármely hibája 

 Nagyon laza vállak 

 Előre megtört lábtőizület 

 Fekete vagy barna szín cser jegyek nélkül, fehér szín cser jegyekkel vagy anélkül. 

 A ’Színek és Szín minták’ fejezetben írt színektől való eltérés N.B.: 

 - A kanoknak két szemmel láthatóan normálisan fejlett, teljes egészében a herezacskóban elhelyezkedő herével kell rendelkezniük 

 - Tenyészteni, csak a funkcionálisan és klinikailag egészséges kutyákat javasolt, amelyek a fajta típusjegyeit megfelelően magukon viselik

Minden eltérés a megengedettől hibának tekintendő, melynek értékelését az eltérés foka szabja meg. Az  M3-asokat (moláris 3) a bírálatnál nem kell figyelembe venni, kettő PM1-es (prämoláris 1) hiányát nem kell hibának tekinteni. Hibának kell tekinteni egy PM2-es hiányát, amennyiben az M3–ason kívül több fog nem hiányzik, vagy, ha a fogzáródás a szabályos ollós harapástól eltér, mint például a harapófogós harapás.